Bardzo często przy okazji projektowania stron internetowych lub aplikacji można spotkać się z terminem UX. Co on oznacza i dlaczego jest bardzo ważny w kontekście Twojej firmowej witryny? Więcej informacji znajdziesz w tym tekście.

 

UX to skrót od angielskich słów user experience. Jest to oddzielny dział designu mający na celu sprawienie, że praca użytkownika z aplikacją lub stroną będzie przyjemna. UX ma za zadanie stworzyć taki produkt, z którego korzystanie będzie maksymalnie proste i przejrzyste.

 

Najważniejszy jest plan

To od tego zaczyna się praca nad jakimkolwiek projektem. Mając na uwadze UX, już w tym momencie trzeba zastanawiać się nad tym, jak uprościć działania aplikacji, strony czy sklepu. Aby to zrobić, należy zebrać jak najwięcej informacji o firmie, która zleca wykonanie jednego z tych produktów i zastanowić się nad tym, kim jest przeciętny użytkownik. Tylko tak możliwe będzie zastosowanie unikalnych funkcjonalności.

 

Wytypowanie persony

Konieczny element każdego projektu internetowego. Należy stworzyć fikcyjną postać i zastanowić się jak będzie się ona zachowywać na poszczególnych etapach pracy z projektem, który tworzymy. W tej części ważna jest kreatywność i duża wyobraźnia w przewidywaniu potencjalnych zachowań. Dobra analiza persony pozwala na dopracowanie projektu i zindywidualizowanie jego funkcjonalności.

 

Testy, testy, testy

Gdy produkt jest już gotowy, nadchodzi czas na testy. UX obejmuje sprawdzanie działania projektu na możliwie jak największej ilości przeglądarek, systemów operacyjnych i urządzeń mobilnych. Dzięki temu możliwe jest dopieszczenie finalnego produktu i zadbanie o każdy szczegół. Warto również zaprosić do testów osobę postronną i poprosić ją o wykonanie konkretnych czynności na projektowanej przez nas stronie, a następnie wyrażenie opinii na temat trudności jakie napotkała przy próbuje wykonania zadania. Opinie osób takich osób są bardzo cenne ze względu na to, że potrafią one złapać dystans do całego przedsięwzięcia.

 

Jak widzisz UX to temat bardzo szeroki, którego nie sposób objąć jednym artykułem. Mamy jednak nadzieję, że w jakiś sposób przybliżyliśmy Ci zagadnienie user expierence i uświadomiliśmy, jak istotne jest w kontekście Twojej aplikacji, firmowej strony lub sklepu internetowego, który prowadzisz.