Jeżeli prowadzisz e-biznes i strona internetowa jest kluczowym medium, z którego korzystają Twoi klienci, dobrze jest, jeśli odpowiednio ją zabezpieczasz. Nie zdajesz sobie bowiem sprawy, jak łatwo jest wpaść w ręce hakera i stracić panowanie nad serwisem. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób możesz łatwo uchronić się przed atakami i spać spokojnie.

 

Wybierz zaufanego dostawcę

Znajdź dostawcę usług internetowych, który cieszy się zaufaniem oraz dobrą reputacją. Rozpoznasz go po tym, że programiści, którzy będą zajmować się Twoją stroną zastosują indywidualne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo witryny. Pamiętaj również o tym, by przed podpisaniem umowy zapoznać się z raportem ukazującym statystyki z włamań na strony zarządzane przez firmę, z którą chcesz współpracować. Poważny dostawca udostępni Ci taki dokument bez najmniejszego problemu.

 

Stwórz silne hasła

Korzystasz z haseł, które składają się z roku Twoich urodzin albo imienia? Jeżeli tak, to musisz to koniecznie zmienić. Najczęstszym powodem włamań na stronę jest właśnie zbyt łatwe do odgadnięcia hasło do panelu administracyjnego. Postaraj się, by każde Twoje hasło było nieoczywiste. Co to oznacza? Mieszaj małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne itp.

 

Zadbaj o dobrą nazwę użytkownika

Jeżeli zmieniłeś już hasło, zadbaj teraz o login. Nie może to być Twoje imię lub co gorsza, słowo “admin”. Jest to największy grzech administratorów stron internetowych. Podobnie jak w przypadku hasła, stwórz unikalną nazwę, która nie była nigdzie publikowana.

 

Korzystaj z SSL

Twoje hasło jest przekazywane poprzez protokół HTTP? Jeśli tak, to musisz to natychmiast zmienić. W obecnych czasach ten protokół jest już niebezpieczny. Zadbaj o to, by przed adresem Twojej strony zamiast HTTP widniało HTTPS. Oznacza to, że wykorzystujesz technologię SSL, która jest bardzo bezpieczna i odporna na ataki hakerów.

 

Aktualizuj, aktualizuj i jeszcze raz aktualizuj

Bezpieczna strona to często aktualizowana strona. Jeżeli korzystasz z systemu zarządzania treścią CMS, koniecznie dbaj o to, by był on często aktualizowany. Tylko w ten sposób będziesz mieć dostęp do najnowszych łatek zabezpieczających Twoją stronę.